izlenmesi gereken filmler; Az kişinin bildiği filmler listesi 23+

Bu içerik 2 ay önce yayınlandı!

Öncelikle bu içerikten internette binlerce olduğunu biliyoruz, ifragman listesinde ise az kişinin bildiği ve araya kaynamış filmler var! Siz google’da arama yapmaya çalışsanız izlenmesi gereken filmler, ölmeden önce izlenmesi gereken filmler ve IMDB en çok izlenen filmler başlığında da bu filmlere ulaşabilirsiniz. Ama bizim liste biraz farklı. Hatta biraz çokomelli!

Yazıya başlamadan önce sadece bizim seçtiğimiz az bilinenleri listelemek istedim ama, sonrasında IMDB sayfasına baktığımda genel listeden filmleri de ekleyeyim dedim, onlara da en alttan ulaşabilirsiniz.

 

1 – Captain Fantastic – Kaptan Fantastik

Captain Fantastic – Kaptan Fantastik

Bir aile düşünün 6 tane çocukları var, bunlar entelektüel bir hayat yaşıyorlar.(sizin bildiğiniz hipster cafelerinde sakal uzatan tipler gibi değil) Baba ve annenin çocuklarına ve doğaya adadıkları bir hayat, Viggo Mortensen abimizi hiç tanıyamayacağınız şekilde saçı sakalı bi karışmış filmde.

Ölmeden önce izlenmeyi bırak öldükten sonra da kesinlikle izlenmesi gereken bir film. Şöyle bir düşünelim, ABD gibi bir yerde sosyal kimlik sahibi olmadan doğada yaşam mümkün müdür? Başınıza gelen zorluklarla nasıl mücadele edersiniz? Film de eğlence var ufaktan dram var hayat var hayat, Bu film insana sosyal medya hesaplarını kapattırır.

Gereksiz Detaylar;
Vizyon tarihi 10 Kasım 2016 (1s 58dk)
Yönetmen Matt Ross
Oyuncular: Viggo Mortensen, Frank Langella, George MacKay
Tür Dramatik komedi
Ülke ABD

Captain Fantastic – Kaptan Fantastik Fragmanı izle

 


 

2 – Pulp Fiction – Ucuz Roman

Pulp Fiction – Ucuz Roman
Tarantino ne yaptın sen kült film bu olmalı dedirttiği muazzam filmdir bu! 2 Tane minnak soyguncu düşünün ayrıca birbirlerine deli gibi aşıklar, bu noktada başlayan film karışık karmaşık noktalara geliyor. Mesela tarantino öyle film yapmış ki açıklamasını yaparken bile daraldım resmen. Yapmıyorum abi izleyin görün denilecek bir başyapıt!

Gereksiz Detaylar
Süre 2s 29dk
Yönetmen Quentin Tarantino
Oyuncular: John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman
Tür Polisiye, Gerilim
Ülke ABD

Pulp Fiction – Ucuz Roman Fragmanı izle

 


 

3 – Who Am I – Ben Kimim

Who Am I – Ben Kimim
Bilgisayarlara merakın var mı? Sanal dünyanın arkalarında hatta arka kapılarında neler oluyor bilmek ister misin? Nah cevabı öğrenirsin öğrenemezsin. Alman yapımı who am i filminde ise sizlere alman ezik bir gencin asosyallikten bilgisayar başında kalıp neler başarabileceğini ve başını nasıl belalara sokabileceğini anlatıyor.

İzlediğim en iyi filmlerden birisi olabileceğine şüphe yok, sanal dünya o metro vagonlarında nasıl da işlenmiş neler neler anlatılmış aslında bir bilgisayar ile neler yapılabileceğini gördük, örnek aldık, izledik! (Bu arada msn hacklenir)

Gereksiz Detaylar;
Vizyon tarihi 4 Eylül 2015
Yönetmen Baran bo Odar
Oyuncular: Tom Schilling, Elyas M’Barek, Wotan Wilke Möhring
Tür Gerilim
Ülke Almanya

Who Am I – Ben Kimim Fragmanı izle

 


 

4 – Predestination – Kader

Predestination - Kader
Film muazzam bir bilim kurgu filmidir ve zamanda yolculuğu anlatmaya çalışmıştır, izleyenlerin beyinleri yakan cinsten ama. Filmi izledikten sonra ulan kız kimdi bu adam kimdi hayda bu çok kimdi diye bakakalabilirsiniz. New York‘ta olan bir patlama meydana gelir ve bu patlama on binlerce kişiyi etkilemektedir.

Bombacı kim, barmen kim, bekar anne kim ortalık baya karışık baya..

Gereksiz Detaylar;
Süre 1s 38dk
Yönetmen Michael Spierig, Peter Spierig
Oyuncular: Ethan Hawke, Sarah Snook, Noah Taylor
Tür Bilimkurgu, Gerilim
Ülke Avustralya

Predestination – Kader fragmanı izle

 


 

5 – The Game – Oyun

Oyun - The Game

Bir adam düşünün tüm hayatını dengede tutan saatinde işinin başında olan saatinde evinde televizyonunun başında olan, aslında mütevazi bir hayat yaşayan bir ağabeyimiz. Bunun ise bir kardeşi var bi tık fırlama dediğimiz kardeşlerden, bu kardeş Türkiye’de eşek şakası denilecek cinsten bir doğum günü sürprizi yapmak istiyor kardeşine olaylar burada başlıyor.

Bizim ağabeyin hayatı alt üst oluyor ve olaylar iyice karışıyor, hani bu soluksuz izlenilen filmler diyorlar ya işte bu tam olarak o!

Gereksiz Detaylar;
Vizyon tarihi 6 Şubat 1998 (2s 8dk)
Yönetmen David Fincher
Oyuncular: Michael Douglas, Sean Penn, Deborah Kara Unger
Tür Gerilim
Ülke ABD

The Game – Oyun Fragmanı izle

 


 

6 – La vita è bella – Hayat Güzeldir

Hayat Güzeldir
İkinci dünya savaşı yıllarında geçen film sizler için insanlık neymiş nasılmış nasıl yaşanması gerekiyormuş daha da önemlisi aşk neymiş onu anlatıyor. Şimdinin zamane sosyal medyalarındaki gibi de değil ayrıca, anlattığı şeyler hayat ağa hayat ve böyle de bir insan olursanız. Hayatın size neler katabildiğini bir düşünün. Ayrıca film sayamayacağımız kadar oscar ödüllü!

Gereksiz Detaylar;
Vizyon tarihi 26 Şubat 1999 (1s 57dk)
Yönetmen Roberto Benigni
Oyuncular: Roberto Benigni, Horst Buchholz, Marisa Paredes
Tür Dram, Komedi
Ülke İtalya

La vita è bella – Hayat Güzeldir Fragmanı izle

 


 

7 – The Intouchables – Can Dostum

Can Dostum
Şöyle hemen filmi kurgulayalım kafamızda felçli bir ağabey düşünelim durumu da baya bir hallice, bu ağabeyime bir bakıcı aramaktayız. Gelenler arasından pek de istenilmese de bir siyahi arkadaş seçilir ve serüven başlar film aslında bunların can dostum olmalarını anlatmaktadır ve kesinlikle ve kesinle izlenmesi gereken filmler denildiği zaman akla gelmelidir.

Gereksiz Detaylar;
Vizyon tarihi 11 Mayıs 2012 (1s 52dk)
Yönetmen Eric Toledano, Olivier Nakache
Oyuncular: François Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny
Tür Komedi
Ülke Fransa

The Intouchables – Can Dostum Fragmanı izle

 


 

8 – Green Book – Yeşil Rehber

Green Book – Yeşil Rehber
Filmi ilk izlediğimde ulan bu can dostum ile aynı diyecektim dedim kral sakin sal bi, hemen yorum yapma bilmediğin şeyler hakkında dedim ve ekledim! Yeşil rehber filmi şöyledir bir piyanist düşünün klas mı klas, entel mi entel, bi tık ortalama üstünde demeyelim baya varlıklı bir hayat sürüyor ve bu piyanistin tura çıkıp müzik yapması gerekli.

Kendisi için bu yolda ona eşlik edecek bir arkadaş aramakta. işte olaylar burada başlıyor ver bizim üst tabaka ağabeyimiz asıl insanlık dostluk neymiş bu kavramlara az da olsa bir alışıveriyor.. Ayrıca filmden bir söz “bilirsin, dünya ilk adımı karşı taraftan bekleyen yalnız insanlarla dolu.

Gereksiz Detaylar;
Yeniden vizyona giriş tarihi: 1 Mart 2019 (2s 10dk)
Vizyon tarihi 29 Kasım 2018 (2s 10dk)
Yönetmen Peter Farrelly
Oyuncular: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini
Tür Dram, Biyografik
Ülke ABD

Green Book – Yeşil Rehber Fragmanı izle

 


 

9 – Into the Wild – Özgürlük Yolu

Into the Wild (Özgürlük Yolu)
Christopher var aslan parçası gibi bir delikanlı bu kardeşimiz iyi bir üniden mezun olur kapitalizmin kölesi olmadan bi tık önce. Başlarım lan bu hayata deyip kendi yoluna istediği hayatı yaşamaya gitmek ister. Bu hayat bi tık parasız pulsuzdur ama bu hayat şehrin sokaklarında uyumak değil de kendini doğaya salmaktan başlamaktadır. Bu kardeşimin başına bu hayatta neler gelir film bunu ele alır. Not: Kesin izlenmesi gereken filmdir.

Gereksiz Detaylar;
Süre 2s 27dk
Yönetmen Sean Penn
Oyuncular: Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, William Hurt devamı
Tür Macera, Dram
Ülke ABD

Into the Wild – Özgürlük Yolu Fragmanı izle

 


 

10 – Nightcrawler – Gece Vurgunu

Nightcrawler - Gece Vurgunu
Lou Bloom kardeşimiz hırsızdır, arsızdır ve onun için para kazanmak için her yol sorunsuz şekilde çözülebilir, bu ağabeyimiz parayı nasıl kazanırım neler yaparım da bu para olayını çözerim olayına biraz fazla kafayı takmış durumda. Bizler de bu abiyi izlerken diyoruz ki vay arkadaş adam neler yapıyor neler..

Abimiz dünyada da en çok yalanın olduğu sektör olan haber sektörüne girdiği zaman işler baya bi karışır, bizler de bu ağabeyimizin işler karıştıktan sonraki durumlarını izleriz. Yalanlar dolanlar tam bir esnaf kurban olduğum. Filme not : izlenir.

Gereksiz Detaylar;
Vizyon tarihi 28 Kasım 2014 (1s 47dk)
Yönetmen Dan Gilroy
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Rene Russo, Riz Ahmed
Tür Gerilim, Dram
Ülke ABD

Nightcrawler – Gece Vurgunu Fragmanı izle


 

11 – 3 Idiots – 3 Aptal

3 aptal izle
Hint yapımı mükemmel ötesi filmlerdendir! Hollywood’a rakip olarak(!) hintlilerin de Bollywood’u vardır. Buradan çok da güzel filmler çıkmaktadır. Ha ama hint filmlerindeki müzikaller yok mu beni öldürür, bitirir. Saatlerce sokaklara sıçtıkları için dans eden bir topluluk gibi gelmektedir bana.

Filme dönecek olursak aslında 3 ünili aptaldan bahsetmektedir ama bunlar fenadırlar. Aptal demek yerine bunların fazla zeki ve komik hayatlarını izleyeceğiz.

Gereksiz Detaylar;
Süre 2s 50dk
Yönetmen Rajkumar Hirani
Oyuncular: Aamir Khan, Madhavan, Kareena Kapoor
Tür Komedi, Bollywood
Ülke Hindistan

3 Idiots – 3 Aptal fragmanı izle


 

12 – Up – Yukarı Bak

 


 

13 – Fight Club – Dövüş Kulübü

 


 

14 – Forrest Gump

 


 

15 – Léon – Sevginin Gücü

 


 

16 – Hachi A Dog’s Tale – Bir Köpeğin Hikayesi

 


 

17 – The Girl with the Dragon Tattoo – Ejderha Dövmeli Kız

 


Bu liste ise klasikleşmiş filmlerden oluşmaktadır, Bu filmleri ölmeden veya öldükten sonra mutlaka izlemelisiniz. izlenmesi gereken filmler başlığında, ekşi sözlük gibi kaynaklardan da bilgiler alınmıştır.

-The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli
-The Godfather – Baba
-Schindler’s List – Schindler’in Listesi
-Interstellar – Yıldızlararası
-The Prestige – Prestij
-Django Unchained – Zincirsiz
-Taxi Driver – Taksi Şoförü
-Wanted